Častý scénář v našich městech a na sídlištích. Bydlíte v garsonce, v jednopokojovém nebo dvoupokojovém bytě. Jak na takové malé ploše vše co nejlépe uspořádat a nevytvořit pomocí barev a nábytku ještě menší a chaotický prostor? Chcete se přece ve svém bytě cítit příjemně a žít s vědomím, že každá věc tu má své místo. Zde je několik pravidel, které využívají i designéři při úpravě malých místností.
Barvy stěn
V malých místnostech je třeba pro všechny zdi vybrat paletu odstínů jedné barvy. Pokud je to možné, nejlepší volbou je vymalovat celý byt pouze jednou barvou. Jsou-li stěny ve všech místnostech stejné barvy, vytvoří dojem jednotné nepřetržité plochy celého bytu a to opticky zvětšuje prostor. Pro malé byty se nedoporučuje příliš „kolorovat“. Pokud přece jen toužíte po barevném odlišení stěn, použijte maximálně 3 různé barvy, přičemž dvě z nich by měly být analogické (tj. spolu sousedící) např. modrá a tyrkysová. Jedna barva by měla být akcentní (ta, která klade důraz). V tomto případě to může být světle žlutá v jemném odstínu.
Barva nábytku
Platí dobrá rada – všechny části výbavy interiéru v jednom odstínu a v podobném stylu. Raději ve světlých tónech, ať je vše lehké a vzdušné. Různé druhy nábytku ve stylu i barvě opticky zaplní pokoj dokonale. Pořiďte si nábytek „na nožkách“. Sofa, vitríny, komody – pokud pod nimi bude volné místo a nebudou stát přímo na podlaze, získají „úbytek na váze“ a malému prostoru to výrazně pomůže.
Výběr textilií a vzorů
Vyhýbejte se velkým a dominantním vzorům textilií a tapet. Působí pak chaoticky. Vybírejte drobné, decentní vzorky. Rozhodnete-li se pro výraznou tapetu, umístěte ji pouze na jednu stěnu, aby působila jako dominanta a měla efekt spíš obrazu nebo dekorace. Sjednoťte druh i barevný odstín textilií v interiéru. Přehoz přes postel, dekorační polštáře i závěs ideálně ze stejného materiálu, stejné barvy nebo alespoň v příbuzných odstínech.
Podlaha
Nejlepším řešením je mít jeden druh podlahy v celém bytě. Nemáte-li tuto možnost, použijte např. keramické dlaždičky menších rozměrů do kuchyně, chodby a koupelny. Nejen že se vám při pokládce lépe podaří vytvořit kýžený vzor, ale i lépe vyniknou v prostoru. Při výběru parket nebo plovoucích podlah pro menší byt jsou vhodnější tmavé a sytější barvy. Vytvoříte tak dojem větší plochy. Důležité jsou i správně zvolené podlahové lišty k barvě podlahové krytiny, měly by tvořit celek.
V malém bytě je třeba přemýšlet „vertikálně“. Úložného prostoru je nedostatek a tak čím více polic, tím lépe. Na trhu je bohatý výběr materiálů – skleněné, dřevěné, transparentní plastové. Pověste je do koupelny, kuchyně, chodby, obývacího pokoje. Transparentní a skleněné pomohou odlehčit plochy zdí.
I v malém bytě můžete pohodlně bydlet a cítit se příjemně, stačí jen vhodný výběr barev, nábytku a podlahy.
Související články
Podlahové lišty jsou bonusem pro podlahovou krytinu
Změny v bydlení pro dítě s alergií