Ve světě kosmetiky se bez nich neobejdeme - květiny, oleje a z nich získané vůně.
Parfémy, deodoranty, krémy, přísady do koupelí, pleťová mléka a další.... voní po květinách, ovoci nebo dřevitých peprných tónech.
Nejznámější metodou, jak vymámit z květin jejich vůni, je, když je povaříme. Každý zná například přípravu čaje doma. Nejstarším známým způsobem je destilace vody. Kousky rostlin v destilačním přístroji přivedeme k varu. Páry zkondenzují a potom se ochladí. Odvedou se do tvz. florentinské láhve. Na základě různých hustot se oddělí olej a voda, a tak se mohou odfiltrovat éterické oleje.
Destilace s vodní párou
Více šetrný a častěji provozovaný způsob, jak získat vůně, je destilace s vodní párou. Zde je vedena pára přes sítko s kousky rostlin a tím se uvolňují voňavé látky. Éterický olej kondenzuje do chladicího systému a pak se zachycuje stejně jako u vodní destilace.
Extrakce
Bohužel ne všechny éterické oleje můžeme získat destilací vodní párou, protože je může poškodit. V těchto případech se použije lehce těkavá látka, která se dá zase jednoduše odstranit. Proto se vloží rostliny do extrakční nádoby, kde se vyluhují s ohřátým rozpouštědlem. Tato tzv. extrakce se tak často opakuje, až se rozpouštědlo nasytí vonnými látkami. Po odpaření prostředku zůstane masti podobná masa. Získané oleje a extrakty se dále zpracovávají. Každý olej má svou jedinečnou vůni. Ovšem nevyužívá se jenom vůně, ale i účinná látka v oleji. Mezi nejoblíbenější rostliny, které dávají svoji vůni kosmetickým přípravkům patří například levandule, jasmín, růže a další.
Královna růže patří k nejdražším surovinám v kosmetice. K výrobě jednoho kila éterického oleje potřebujeme asi 4000-5000 kg květů. Nejvíce využívaný druh je růže damašková. Z nasbíraných květů se díky parní destilaci získávají oleje a jako vedlejší produkt známá růžová voda. Růžový olej patří k pleti nejpříznivějším olejům, uklidňuje ji a chrání vlhkost