Mýty o hubnutí

Internet se jen hemží radami, jak snadno a rychle zhubnout. Ale jak se v nich vyznat, abychom nenaletěli fámám? Zde je pět nejčastějších mýtů o hubnutí, které se omílají stále dokola a přitom na nich není ani zrnko pravdy. Pozor, ať se nenapálíte ani vy! 

1.Večer už ani sousto

Dlouho se tradovalo, že pokud chceme účinně zhubnout, musíme si odpoustit jídlo po páté (respektive šesté, sedmé...) hodině večer, protože ve spánku se jen ukládají tuky. Nové výzkumy ale dokazují, že tento mýtus je opravdu jen mýtem - nezávislé vědecké studie opakovaně potvrdily, že nezáleží na rozložení množství jídla během dne, ale na jeho celkové energetické hodnotě. To ovšem nic nemění na tom, že snídaně zůstává důležitou součástí jídelníčku. 

2. Omezit přílohy a zapomenout na brambory

Drastické diety jsou jednou z hlavních příčin neúspěchů při hubnutí. Lidé se často chybně domnívají, že nejlépe zhubnou výrazným omezením kalorického příjmu, zapomínají však na to, že ke zdravému zhubnutí je potřeba přijímat všechny složky potravy - sacharidy, bílkoviny, tuky, minerály, vitamíny, vlákninu... Pokud omezíme kalorický příjem, je dost pravděpodobné, že nedopatřením vynecháme i jednu či více z těchto složek, čímž paradoxně ztloustneme, neboť naše tělo si začne ukládat omezené množství živin na horší časy. 

Vhodnější než razantní snížení kalorického příjmu je tedy jeho nová skladba. V ní by neměly chybět ani přílohy, byť v nižším množství. Přílohy jako rýže, těstoviny, brambory nebo třeba kroupy totiž obsahují potřebné sacharidy. Platí to i pro pečivo. Každé jídlo dne by totiž mělo mít komplexní charakter - mělo by obsahovat podíl jak sacharidů, tak tuků a bílkovin 

3. Light potraviny jsou vhodnější než ty klasické

Light výrobky se sice tváří jako nízkotučné ( a mnohdy takové skutečně jsou), jejich zádrhel však spočívá v tom, že obsahují vyšší množství sacharidů na úkor tuků. Energetická hodnota se tak výrazněji nemění a naopak do sebe zbytečně dostáváme nepřirozené sacharidy, které do původního výrobku nepatří. 

4. Tloušťku mám v genech

Nedědí se tloušťka sama o sobě, ale typ postavy - některým ženám se tuk bude ukládat spíše do břicha, některým do stehen. Stejně tak dědíme i velikost poprsí. V našich genech však již není zakódováno to, jak se svým tělem naložíme.

Špatné stravovací návyky tak okoukáváme od svých rodičů, stejně jako (ne)chuť ke sportování a pohybu obecně. Je pravdou i to, že někteří lidé mají rychlejší metabolismus a mohou toho sníst víc, aniž by přibrali. Ovšem i s tím se dá pracovat, zhubnout může každý, jen je potřeba silné vůle a trpělivosti!

5. Po pivu se tloustne

Pánové s pořádným pivním "mozolem" vytvářejí dojem, že nějaký ten půllitr denně se pěkně podepíše na postavě. Není to pravda! Ta spočívá ve složení piva. Látky v něm obsažené totiž podporují chuť k jídlu- a kdo by si rád nedal k pivu nějaký ten knedlík a pečené koleno?

Alkohol k hubnutí obecně nepatří - pokud ho nedoprovodíme pokrmem, zmiňované pivo třeba samo o sobě tolik nevadí, ale takové víno už má relativně vysokou energetickou hodnotu a velký podíl sacharidů. A třeba pár panáků tvrdého alkoholu co do energetické hodnoty nahradí menší večeři.

Autor: Blacek

Přidat komentář

   

Zdraví