Žárlivost patří mezi nejzajímavější a současně také mezi nejvíce nebezpečné lidské emoce. Nadměrná žárlivost může vést k velkým problémům a zvláště ve vztahu dospělých lidí až k rozpadu společného soužití. Co je vlastně žárlivost, jak se projevuje a jak je možné proti ní bojovat?
Žárlivost hraničí až s nezdravým rozumem
Žárlivost je emoce, která má u různých lidí různou intenzitu. Velmi nebezpečná je v případě, pokud je velice intenzivní. Mezi projevy žárlivosti patří nadměrná podezíravost, často se objevují výčitky. Objevuje se ve vztahu dvou lidí. Žárlivost je vyvolána nadměrnou upnutostí jednoho člověka na druhém. Žárlivec má pocit, že jeho partner patří pouze jemu a podle toho také jedná. Pravdou je, že žárlivost může vyvolávat i velké bolesti a to tělesné i duševní. Žárlivý člověk si zpravidla neváží sám sebe a tak má strach, že ho druhá osoba opustí. Vytváří si bludy o tom, že ho druhá osoba podvádí a nemá ho ráda. Tak vznikají zbytečné hádky, které mohou vést až k ukončení vztahu. Soužití se žárlivcem proto není vůbec jednoduché, naštěstí jsou ale možnosti, jak žárlivost mírnit.
Jak proti žárlivosti bojovat?
Žárlivost se dá mírnit zvyšováním vzájemné důvěry. Partneři musí o svých pocitech více mluvit. Dobré také je, pokud chodí do společnosti společně, mají stejné zájmy a baví se stejnými lidmi. Nejdůležitější je ale změna chování žárlivé osoby. Žárlivec si musí uvědomit, že nejedná správně. Musí se naučit vážit si sám sebe a vnímat následky svého jednání. Pomůže například i rozhovor s psychologem nebo s přáteli. Pokud není žárlivec ochoten změnit své jednání, není řešení žádné…
Autor: Magda