Následujících sedm pomocníků ze zelené louky nám poskytne rychlou a šetrnou pomoc při různých zdravotních potížích jako například při bolestech hlavy, nervozitě, menstruačních potížích a jiných. Můžeme si je opatřit v lékárně nebo sami natrhat na zahrádce
Rozmarýn
Vylepší nejenom naši kuchyni, ale zároveń zklidňuje a mírní bolesti hlavy. Dá se pít jako čaj ( jednu polévkovou lžíci byliny zalijeme čtvrt litrem horké vody) nebo si z něj můžeme připravit příjemnou koupel k zmírnění potíží.
Kontryhel
Krásně žlutě kvetoucí rostlinka se používá proti všem druhům menstruačních potíží. Kromě jiného obsahuje rostlinný hormon progesteron. Jako čaj je účinný proti křečím a bolestem v podbřišku (1 polévková lžíce se přelije čtvrt litrem horké vody). Není vhodný pro těhotné.
Třezalka
Je účinným pomocníkem proti depresivním náladám. Připravujeme z ní čaj nebo se dají sehnat tabletky.
Heřmánek
Patří k nejznámějším léčivkám. Působí proti zánětům, léčí rány, uvolňuje křeče, ničí bakterie a plísně. Pijeme ho jako čaj, můžeme si opatřit heřmánkové masti nebo i oleje. Vynikající účinky má inhalace heřmánkových par.
Levandule
Nádherně uklidňuje a napomáhá ke klidnému spánku. Olej z levandule nebo sušené květy krásně voní, dají se vyrobit nebo koupit polštářky nebo pytlíčky plněné květy levandule.
Tymián
Je znám svými zklidňujícími, antibakteriálními a odvodňujícími účinky, používá se proto při trávicích potížích, kašli a nachlazení. Čaj připravíme z čajové lžičky lístků, kterou zalijeme čtvrt litrem horké vody a necháme asi pět minut vyluhovat.
Růže
Královna květin je nejen krásná, ale vyznačuje se i protizánětlivým účinkem svých éterických olejů, růžová voda čistí pleť a používá se při ekzémech, bodnutí hmyzem nebo při menších poraněních. Růžovou vodu si připravíme i sami : 50 gramů lístků přelijeme litrem vařící vody a necháme hodinu luhovat. Potom lístky vyndáme a vodou znovu přelijeme 50 gramů lístků. Necháme luhovat. Tento proces zopakujeme ještě potřetí. Necháme vychladnout a můžeme používat.
Autor Luci