Ty nejzajímavější věci často číhají hned za rohem. A totéž platí i o cibuli, která kvalitou vydá za nejrůznější léčiva certifikovaných západních společností. Stejně jako česnek patří v lidovém léčitelství do kategorie všeléku, který zabírá prakticky na všechny neduhy. K čemu ji lze například využít?
Cibule - v zimě je neocenitelná
Cibuli oceníme hlavně během zimních měsíců, kdy jsou statisticky nejčastější hrozbou chřipky a nachlazení. Pokud ale šťávu z čerstvé cibule smícháme s cukrem a donutíme se tuto nevzhlednou směs vypít, může být po problému. Totéž platí i pro rýmu.
Trpíte problémy s trávením? Silice z cibule rády pomohou, podpoří totiž činnost žaludku a střev. I proto se přidává pár plátků cibule ke každému hutnému obědu, byť to mnozí považují spíše za zeleninovou dekoraci.
Hypertenze nebude mít šanci
Díky cibuli se mohou zlepšit i problémy s vysokým krevním tlakem, k řečovými žilami nebo hemeroidy. Hodí se i jako prevence proti infarktu nebo některým druhům rakoviny (například prostaty nebo žaludku). A pokud jste ohroženi cukrovkou, pravidelnou konzumací této zeleniny můžete snížit hladinu krevního cukru.
Velmi praktická je i první pomoc na bodnutí včelím žihadlem, na zasažené místo stačí pro zklidnění pokožky a potlačení bolesti jen přiložit malý plátek cibule. Antibakteriální účinky, které šťáva z cibule má, se hodí i na špatně hojící se rány nebo vředy (totéž platí i pro bradavice nebo nejrůznější druhy plísní), stejně tak například na bolesti ucha. A v neposlední řadě, cibule se dá považovat i za mírné přírodní afrodiziakum.
Není třeba nakupovat předražené chemické preparáty v lékárnách, cibule obecně pomůže na mnoho nejrůznějších neduhů. Navíc i dobře chutná, hodí se do polévek, omáček a v syrovém stavu je vynikající přílohou třeba k čevapčiči.
Autor Blacek